Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olarak anılır. Prof. Dr. Hayrettin Karaman bu gece ile ilgili olarak, ‘ Cemaatle namaz kılın, tövbe edin, nafile namaz kılın, yoksullara yardımda bulunun. Bütün bunlar Allah’a yaklaşmamıza vesile olacaktır’ tavsiyesinde bulundu.

Bin aydan daha hayırlı olan, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir gecesi Cuma günü idrak edilecek. Din adamları müslümanların bu geceyi ibadetlerle geçirmelerini tavsiye ediyor.

İlahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Kadir kelimesinin kadir, kıymet diye Türkçe’ye de geçtiğini söyleyerek, ‘Ölçü ile alakaladır. Bu gece gerçekten değerli, kadri, kıymeti bilinmesi gereken bir gecedir. Allah kullarına rahmetiyle seslendiği için kullarının kusurlarını günahlarını da bildiği için onlara fırsatlar veriyor. Kul tövbe eder temizlenir. Bir de kul, kendinden kaynaklanmayan sadece Allah’ın bağışlamasıyla da kul temizlenir. İşte bu lütfu ilahinin mekanları ve zamanları var. Kadir gecesi, Kur’an-ı Kerim’in iniş yıldönümüdür. Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilir. Ramazan ayının son üç günü olarak söylense de en kuvvetli ihtimali 27. gecesi olarak bilinir. Cemaatle namaz kılın, tövbe edin, nafile namaz kılın, yoksullara yardımda bulunun. Bütün bunlar Allah’a yaklaşmamıza vesile olacaktır’ şeklinde konuştu.

AİLECE CAMİLERİ ZİYARET EDİN

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Kadir gecesinde ailece cami ziyareti yapılmasının da güzel ibadetlerden biri olduğunu söyledi. Çağrıcı, “Bu gece bol bol dua edip, Kur’an-ı Kerim okuyalım. Aileler çocuklarıyla beraber Allah’ın evleri olan camileri ziyaret ederek buralarda ibardet edin” dedi. Çağrıcı, ‘ Kutsal kitabımızın yeryüzünü aydınlatmaya başladığı bu ay kıymetli bir zaman dilimidir. Bu gecenin güzel bir şekilde ihya edilmesi de çok önemlidir.” diye konuştu.

Namaz kılıp dua edin

Bir Müslüman için böyle bir geceyi ibadetle geçirmesini tavsiye eden İstanbul İl Müftüsü Mustafa Çağrıcı, şunları tavsiye etti: ‘Bu geceyi ibadetle geçirin. En güzel ibadet ise Kuranı Kerim okumaktır. Onu okumak ibadettir. Manasını anlamasak bile dilimizle onun kutsallığını telaffuz etmek en güzelidir. Bunun yanında Allah’a ibadetlerin başı olan namaz da önemlidir. Kaza ve nafile namazı kılması da önemlidir. Bol bol tövbe ve istiğfar etmekte yarar vardır. İnsan hata eden bir varlıktır. En güzel şey o hatayı düzeltmeye çalışmaktır. İnsanın özelliği budur. Son zamanlarda cami ziyaretleri oluyor. Bu çok güzel bir ibadet şeklidir. Aile ile birlikte camileri, Allah’ın evlerini ziyaret edin. Bir miktar namaz kılın. Akrabalarınızın kandilini kutlamayı unutmayın.

Kaynak: Yeni Şafak – Osman Turan (25.09.2008)

Reklamlar